کارگاه خیاطی فرشید
 
ارائه کلیه خدمات خیاطی تعمیر ات ونگهداری وآموزش

 

آموزش پیژامه یا پیژاما یا همون زیر شلواری را داریم به مناسبت روز پدر که در پیش است.

برو به ادامه مطلب

کوتاه کردن شلوار
دوخت کاپ

سلام

 

آموزش پیژامه یا پیژاما یا همون زیر شلواری را داریم به مناسبت روز پدر که در پیش است.

خوب اول یه پارچه می خرید به عرض ۹۰ به طول ۲ متر (اگر پاچه پاکتی نمی دوزید کمتر ).

پارچه رو به عرض تا می زنید،یه کم نگاهش می کنید و دوباره یه تای دیگه می زنید،من این کار را با دستمال کاغذی انجام دادم و عکس گرفتم تا گیج نشوید:

خودم میدانم عکسهایم چیزی در حد فاجعه است،وقت ندارم گیر ندهید!

خوب حالا چهار لای بستۀ پارچه را نگاه کنید،بعد طولی به اندازۀ قد پا(شلوار) +۱۰ سانت علامت بزنید و یک خط  بکشید موازی با عرض.می رسید به کجا؟؟آفرین چهار لای باز!!مدادتون رو برندارید از همانجا با متر به اندازۀ یک سوم قد شلوار +۱۰ پایین رفته و علامت بزنید.

یک نگاه بندازید از نظر هندسی،الان کجای شلواریم؟؟خشتک!! بیایید اندازۀدمپا +۲ سانت را از پایین علامت بزنید تا از آنجا خط مورب را به خشتک وصل کنید:

 حالا اینقدرها هم بد عکس نمی گیرم!ورقم صورتیست!

خوب برگردید بالا همان خط افقی که کشیدید ۷ سانت از چپ بیایید داخل و ۴ سانت هم به سمت بالا رفته علامت بزنید و از آنجا یک خط به ۴ لای بسته وصل می کنید و خلاص!!الان کجای شلواریم؟؟آفرین فاق!

همین خطهای هاشوری را ببرید کار تمام است!ببینید شلوار دستمال کاغذی ای را!روش دوخت هم ندارد،فاق جلو را به جلو بعد فاق پشت در آخر هم درزهای وسط!

اما نکته آنجاست که شلوار راحتی باید خشتک داشته باشد ،یک تکه پارچۀ لوزی مانند هم اگر زحمتتان نیست ببرید و به چهار طرف درزهای وسط شلوار بدوزید، یه کمی سخت است،ترتیب دوخت همان است  دوخت خشتک می آید قبل از درزها!

اگر می بینید قرار است با دو تا درز اضافی از خیاطی متنفر شوید و به عالم و آدم فحش بدهید بی خیال آن لوزی کذایی شوید،برای کمر شلوار هم یکی دو سانت تو زده و چرخ می کنید و کش می کشید...

والسلام

پ.ن.۱.  تا ۴ شنبه هستم بعد می رم مسافرت عروسی!اشکال از شلوار دارید زودتر بپرسید ۲.من خیلی خشن آموزش می دم دست خودم نیست!! ناراحت نشید خوب؟؟۳. مطمئنا این شلوار رو فقط میشه تو خونه پوشید یه وقت فکر نکنید شلوار اساسی دوختن بهمین سادگیه!! ۴.دلم برای پرشین بلاگی ها تنگ شده۵ .به علت درخواستهای بسیار شما دوستان از آقایانی که با خیاطی بیگانه اند ولی به اینجا سر می زنند کمال تشکر را داریم.

 

 

خودم تا حالا ندوختم، ولی از نظر هندسی درسته! بهتره اول رو یه پارچه بیخود امتحان کنید، چون برشش آسونه ولی دوختش یه کم پیچیده می شه،

یه پارچه مربع یا مستطیل شکل رو اینطوری تا می کنید:

و دوباره از خط تایی که می بینید تا می زنید: شکل ۲

محل برش این خظهای خودکاریه، مستظیل کوچیکه مربوط به بندهای مقنعه ست.

خوب فکر کنم اول اینو بدوزید بهتره، بعد می تونید پایینش رو گرد کنید. اول دوخت شماره ۱ رو انجام می دید،بعد مقنعه رو بر می گردونید یه کم چپ و راست می کنید خودتون می فهمید چه جوری بدوزید، اون مثلثی بالا رو بذارید تو بمونه و برنگردونید چون قاط می زنین...

همینطوری نذارید زیر چرخ اول یک بعد دو!اگه اینطوری چرخ کنید بندها رو به هم دوختید ...آخر سر هم پایین مقنعه رو گرد می برید.

برای چانه هم فقط یک پارچه مربعی کوچک را تا زده به زیر چانه می دوزید،آخر سر! بدون چانه هم ایراد ندارد. اگر خودم یا شما دوختید و ایرادی داشت این پست رو اصلاح می کنم ولی به نظرم درسته!

 

 

 

برای کوتاه کردن شلوار لی یا جین، اگه می خواین دوخت پایینش قیچی نشه، فقط از پایین شلوار یه پنس(پیلی) می گیرید، میفهمید دیگه؟؟اصلاً بریدن هم نداره! اگه به سمت بالا هم اتو کنید هیچی پیدا نمیشه...نه نمی فهمید!!باید یه عکس بگیرم!

واسه مشکل گشادی کمر(قوس کمر) ،خوب اگه از دو طرف پهلو (نه دقیقاً درز پهلو، عقبتر) ساسون بگیرید خوبه، ولی شلوار لی یه کم دوختش سخته، بهتره پشت شلوار یه کش پهن کوتاه بدوزید، موقع دوخت یه کم کش رو می کشید!!یه کم فقط !خیلی زود تنگ میشه ها!

به سفارش خیلی ها باید روش تبدیل شلواربه دامن رو یاد بدم، خوب بهتره یه کم پول بذارید تو جیب همون شلوار بعد بپوشیدش و برید مغازه یه دامن بالای زانو بخرید...این بهترین روشه!پاپتی جان دست از سر ما بر میدارید؟؟

کتاب خیاطی هم یکبار خیاطی فیروزه ترغازه را معرفی کردم که بدون الگو هست!!الان واقعاً خیاطی م نمیاد!کامپیوترم خرابه، پایان نامه م رو هواست، جشن تولد...،هوارتا مهمان، داستان های نصفه نیمه و یک عالمه فکردر حالت نطفه، جنینی، یک ماهه...وحداکثر 10 ،11 ماهه! روی همه اینا این بلاگ رولینگ فلان فلان شده هم رفته روی اعصابم!

پ.ن.راستش رو بگم؟؟بهانه م میاد:(( تنهامه:(

 

 

آقای نویسنده تهدید کرده اگرهمین روزها یک پست خیاطی ننویسم معنایش این‌است که روشنفکر شدم و باید دور اسم او را خط بکشم٬ آقای نویسنده نمی‌داند این روزها اطلاعات خیاطی را باید از زیر چه چیزهایی بیرون بکشم!

همین دوتا عکس را  از دوخت کاپ سینه پیدا کردم٬ حتی یادم نمی‌آمد قبلاً چه‌طور پایین عکس‌ها اسم می‌گذاشتم!

 

           

 

روش دوخت؟ بین آستر و پارچه می‌دوزید٬ یعنی اگر بالاتنه بی آستر دوختید بی‌خیال این کاپ شوید چون قشنگ نمی‌شود. دوختش هم نباید خیلی محکم و اساسی باشد بین درزها چند تا کوک ریز می‌زنید که از روی پارچه معلوم نشود حالا کوک طرف آستر زدید و پیدا بود زیاد مهم نیست ولی نخ همرنگ پارچه انتخاب کنید. لازم است بگویم کاپ‌ها را جلوی لباس روی ساسون‌های سینه بدوزید و احیاناً جایشان روی کمر نیست؟

این کاپ‌ها سایزبندی دارند و در صورت استفاده نیازی به سوتین نیست.

 

پ.ن.چطور بود؟ اخلاق آموزش خیاطی‌م بهتر شده٬نه؟

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/٢/٢۳ توسط فرشید