کارگاه خیاطی فرشید
 
ارائه کلیه خدمات خیاطی تعمیر ات ونگهداری وآموزش
من قرار است یک دامن نیم کلوش یاد بدهم که اگر خواستید در این فصل تابستانی با مانتو بپوشید:
به ادامه مطلب مراجعه کنید ؟
خوابمان نمیبرد گفتیم یک یقه مردانه آموزش بدهیم بلکه از نفس بیفتیم!
به ادامه مطلب مراجعه کنید ؟
 

 

اول این تکه ها را می برید همین شکلی که می بینید،الگو هم دارد،ما یکی ازش داریم که سن و سال نمی شناسد،بی الگو هم میشه سخت نگیرید.

 

دوخت یقه انگلیسی به روش تند:

به ادامه مطلب مراجعه کنید ؟

من قرار است یک دامن نیم کلوش یاد بدهم که اگر خواستید در این فصل تابستانی با مانتو بپوشید:

 

 هیچ کار ندارد،یک متر پارچه می خرید(اگر پایتان بلند تر از یک متر است ماشااله به قد و بالا تون، بیشتر بخرید) از نوع آهار دار نباشد بهتر است!به عرض  تا می کنید،یک مثلث می شود نه؟گوشه مثلث که یک ضلعش دولا باز یک ضلعش دولا بسته است را در نظر می گیرید،متر را بر میدارید حدود ۲۲سانت (یک سوم دور کمرتان)از هر ضلع پایین می آیید و علامت می زنید با خط به هم وصل می کنید و اندازه می گیرید،اگر نصف دور کمرتان است که هیچ اگر کمی بیشتر کمتر است باید ۲۲ سانت را بالا و پایین ببرید تا اندازه کمر را در بیاورید،مفهوم بود؟؟

حالا روی همان خط کمر برش میزنید،از دو ضلع به اندازۀ قد دامن پایین می آیید و علامت می زنید،این پایین را باید هلالی ببرید پس خطهایی را برای راهنمایی خودتان از کمر به اندازه قد علامت می زنید،مثل نقطه چینهای شکل پایین:

خوب حالا رو خط پایین هلال می برید،تمام است!درز پشت را می دوزید تا ۱۵ سانت مانده به کمر جای زیپ،می شود دور کمر را بیشتر گرفت و بعد چین داد تا اندازه شود. یک نوار از همان پارچه به عرض ۶  طول دور کمر هم میبرید با اجازۀ همفری لایی می چسبانید، اما محکم! تا می زنید و اتو می کنید،و به دامن وصل می کنید...

من شدیدا برای هر دامنی آستر را پیشنهاد می کنم چون  به دامن فرم می دهد و دامن هی به دست و پایتان نمی پیچد!

سوالی در این مورد دارید بپرسید الان چیز دیگری به ذهنم نمی رسد!این عکس تمام کلوش است برای اینکه یه تصویر ذهنی بسازید گذاشتم،ما اینجوری نمی بریم!برای تمام کلوش هم یک تای دیگر می زنیم و یک چهارم دور کمر و...

پ.ن. مثل اینکه مخاطب مد شده،دست بر قضا این پست ما هم مخاطب خاص دارد،تا کور شود هر آنکه نتواند دید!;)

 

خوابمان نمیبرد گفتیم یک یقه مردانه آموزش بدهیم بلکه از نفس بیفتیم!

 

اول این تکه ها را می برید همین شکلی که می بینید،الگو هم دارد،ما یکی ازش داریم که سن و سال نمی شناسد،بی الگو هم میشه سخت نگیرید.

دو شکل می بینید،اون هلالی بالا پایۀ یقه است و پایینی خو د یقه که از اینجا به بعد میگم مستطیل گاز زده،دو تا هلال بریدیم و دو تا چی؟؟مستطیل گاز زده!!بعد همانطور که می بینید لایی چسباندیم (مشکیه)اگر به هر ۴  تا لایی بچسبانید یقه شکیل تر می ایستد.

شکل بعد نشان می دهد که ما این دو تا هلال را به هم دوختیم و اون دو تا م گاز زده را بهم:

همه دور تا دورش را نه ها!قسمت گاز زده را نمی دوزید،از هلال هم کوکهای سفید(کوکها رو با نخ قرمز زدند پیدا نیست)خوب بعد از این مستطیل گاز زده رو بر می گردونیم به رو!برای اینکار اول باید پارچه اضافی ها رو اینجوری قیچی کنید تا وقتی برمی گردونید بشه راحت اتو زد.بعد این مستطیل گاز زدۀ به رو شده رو به شکل زیر داخل هلال می ذاریم و می دوزیم به هم:

کار تمومه،پارچه اضافی های دور درز هلالی رو هم میبرید، چرت می زنید و هلالی رو هم به رو می کنید،حاصل یقه مردانه است:

همین!

پ.ن.۱.چرت و پرت نپرسید لطفا!فقط اسمش یقه مردانه است،زنانه مردانه ندارد.

پ.ن.۲. سوال این است که اپن این نیو ویندو را کجا فعال کنم در این بلاگفا تا عکسها بیرون باز شوند؟؟

پ.ن.۳.من امروز به نمایشگاه کتاب رفتم،مزایایش اینکه کمتر پیاده روی دارد و مصیبتش پرت و پلا بودن حروف الفبا و آنتن دهی وحشتناک!!راستی کتاب دستور زبان عشق قیصر هم هفتۀ بعد می آید،ترجمۀ اسفار ملاصدرا را انتشارات مولی آورده،۷ جلد!انتشارات آتلیه هنر غرفه نداشت انگار و آثار خط امیر خانی را خیلی دلم خواست بخرم ولی نشد،Lovely Boneرا به انگلیسی خریدم و سی دی آموزش زبان برای ایزابل...شاید دوباره رفتم...

پ.ن.۴.احساس می کنم یا شیطان دور و بر خانه است یا ...حس خوبی ندارم این چند شب!!

پ.ن.۵. نفسم برید!خیلی سخته مصور آموزش دادن ولی بهتره نه؟

 

 

دوخت یقه انگلیسی به روش تند:

 

اول که می خواهیم الگو ببریم، ببینید خودتون:

این هم عکس واضحترازجلوی یقه.

برای پشت یقه یه الگوی پاره پوره داریم دوتا ازش می بریم:

دقت می کنید که یک طرفش هلالی ست،الگویش تو همه کتاب خیاطی ها هست.

سه جاف های جلوی لباس رو می دونید چه جوری باید برید؟اگر نمی دونید هنوز زوده واسه یقه انگلیسی دوختن...این عکس اعضای شرکت کننده در دوخت یقه انگلیسی هستند.

اینهم سه جاف پشت یقه.

خوب حالا روش دوخت،اول قسمت مستطیل هلالی را همانطور که در شکل دیدید روبه رو سوزن می زنیم و  قسمت صاف را کوک می زنیم:

بعد از کوک  چرخ می کنیم.

 سه جاف های جلوی لباس را به این شکل کوک می زنیم و بعد دوخت:

اینکه اصرار می کنم کوک بزنید بعد بگذارید زیر چرخ برای این است که آخر سر کارتان به گریه نکشد...

بعد از دوخت این سه جاف جلو و آن پشت یقه مستطیلی می رسیم به مرحله اتو !آنهم از نوع حرفه ای،وقتی اتو می کشید باید حواستان باشد زیرو روی یقه فرق کند...نمی دانم چه طور توضیح بدهم،یک جوری که درز نیاید روی یقه! بعد از اتو یک و دو.

حالا اینها چه جوری به هم وصل می شود نیاز به کمی تمرکز دارد:

مفهوم بود؟؟عکس پایینی شاید مفهوم تر باشد:

 

بازهم اگر متوجه نشدید یقه انگلیسی را بی خیال شوید.

هنوز پشت یقه را وصل نکردیم و این وحشتناک ترین مرحله است،پشت یقه قرار میگیرد بین دو درز سرشانه ،اول سوزن می زنید( الان می فهمید که یا سرشانه بزرگ است یا پشت یقه،دومین ایراد را با کمی قیچی کاری از چپ و راست می شود حل کرد)

 شروع می کنید به کوک زدن و اینجا با اینکه سوزن زدید باز می بینید یه چیزی کم و زیاد می شود!!(این از خواص عجیب یقه انگلیسی است که تا به مرحله دوخت می رسی نمی فهمی اینها اندازه هم بودند یانه! ما هنوز نفهمیدیم علت چیست احتمالا کار، کار انگلیسی هاست!)

وقتی مطمئن شدید همه چیز مرتب است می گذارید زیر چرخ،و بعد اتو کشی سوپر حرفه ای از نوع میلی متری،...

این عکسهای لعنتی تو موبایلم گیر کردندمجبورم در شماره دو بقیه را توضیح بدهم.

پ.ن. آموزش سطح یک بود دانشجویان سطح دو و سه سوال بی ربط نپرسند!کلا سوال نپرسیدبهتره من خیلی قاطیم!خانم مهری عزیز من n روز پیش جواب سوال شما رو تو نظر خواهی سایتتون دادم!جالبه که به نظرات نگاه نکردین!یه عزیزی هم الگوی مانتو شلوار خواسته بود،من چه جوری الگو بذارم؟الگوی مانتو شلوار خیلی پیچیده ست،...مقنعه هم بزودی،دنبال یه مدل متفاوت هستم.

 

 
خوب یقه رو تا وصل کردن پشت یقه توضیح دادیم، این عکسه رو نمی دونم واسه چی گرفتم!عکس بعدی بعد از دوخت قسمت پشت یقه است.

 

برای اتو زدن میلیمترها مهم است،دقت کنید!اگر از ابتدای کار اتوکشی درست کرده باشید الان خطها مشخص است،سه جاف جلو را در قسمت بالا یک دوخت می زنید همرنگ پارچه تا یقه برنگردد.

یقه انگلیسی هیچوقت از مد نمی افتد،اگر یک کتی رو می خواهید در بلند مدت بپوشید یقه انگلیسی را انتخاب کنید.

 

 

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/٢/٢۳ توسط فرشید