کارگاه خیاطی فرشید
 
ارائه کلیه خدمات خیاطی تعمیر ات ونگهداری وآموزش

همینطور بی مقدمه پارچه را چهار لا می کنیم، به عرض گشادی آستین به عرض دور آستین و نسبت دور سینه، 20 تا 27سانت به طول قد آستین + پایین می آییم،5 یک مستطیل به دست می آید.


 

سلام

خوبم!بالاخره الگوی آستین رو آماده کردم، تا چند روز دیگه هم می رم مزون، مهسا مامان به خدا دوختن مانتو صرف نمی کنه!مخصوصاً مدلهای آزاد و گشاد الان زیاده(می دونستید مانتوی سفید ممنوع شده؟بعد عمری ما خواستیم مانتو روشن بخریم نایاب شد!)، اون کتاب آموزش خیاطی بدون الگوی فیروزه ترغازه بود، سه جلد.ناشر هم همون ترغازه!

آموزش خیاطی از اول دیگه چه صیغه ایه؟از پایه یعنی نخ و سوزن؟؟یه سری اینطوری آموزش دادم تو آرشیو هست!

این آستین رو من اصلاً پیشنهاد نمی کنم، خود دانید!می تونید منتظر بمونید بدون الگوش رو یاد بدم،

خط AB= ( دور بازو تقسیم بر۲+ ۲ الی ۴) تقسیم بر۲  ازA ,B  عمود پایین میایم به اندازۀ قد آستین به نظرم، C , Dرو علامت می زنیم. 

 

 عین همین مستطیل رو کنارش می کشیم،تو این جزوه گفته تا می کنید کاربن می ذارید...به نظر من که دوباره کشیدن آسونتره!

بعدش، از E fبه اندازۀ AB پایین میایم علامت می زنیم وخط می کشیم،GH!

خدایی چقدر عکسها گویاست! به اندازۀ یک دهم دور بازو از نقطۀ B بالا رفته i رو علامت می زنیم!(داره حرف کم میاد!) j میشه کجا؟؟وسط همون خطه که پایین می بینید. نقطه L یکسانت ونیم از G پایینتر و نقطۀ  K دو سانت از A پایینتره.

 

در مرحلۀ بعد اون 4 نقطه رو به هم وصل کردیم،( i,j,k,l)

چون خوش دارم تمام پستهای این روزها بره پایین ادامۀ مطالب رو هم همینجا می گم!پس هر ضلع این 4 ضلعی رو به سه قسمت تقسیم می کنیم و از یک سومهای نزدیک به خط وسط یه مقداری خارج میشیم علامت می زنیم، این یه مقدار برای سمت راست 1.5 سانت و برای سمت چپ 1 سانته که تو این شکل پایین همه رو یه اندازه کشیدم بعدن خط زدم!

این دایره کج و کوله رو روی این ۴ نقطه بیرون اومده رسم می کنیم تا بشه گردی سرشانه!شکل پایین الگوی نهایی ست، اون دو تا مستطیل کناری هم با کاربن گذاری واین حرفها رسم می کنید...یعنی اندازه ها همانست.خط آبی که تا نقطه C کشیدم اندازه آستین و خط کوتاهتر قد آرنج است، یعنی چی؟یعنی اول طول آستین مهم نیست ولی لبه پایین الگو رو روی لبۀ کاغذ الگو نذارید چون اندازه از قد آستین بیشتره...

تو این الگو گودی پشت و جلوی آستین یکسانه ولی در عمل گودی جلو(سمت راست تصویر) بیشتره، یه چیزیه غیر قابل توضیح،چشمی و حسی قیچی رو بر می دارید و جلوی آستین رو گودتر می برید...

بعید می دونم کسی با این پست به خیاطی علاقه مند بشه!خودم که متنفر شدم!!ولی همینه دیگه، خیلی هم بد نیست اگه رسم دورۀ راهنمایی تان را دوست داشتید! دیگه اینکه هیچ کس حق نداره دربارۀ کیفیت عکسها نظر بده!!(ورقم زرد بود،حدسم نمی زدم بد بشه!)

پ.ن.اون سه خطه بالاپی نوشته! علاوه بر این آستین بی الگو و انواع مختلف آستین رو تو یه پست دیگه میگم.اگه خیلی پایه اید این شکلهارو تو یه دفتر بکشید و بنویسید برای بعد! جذاب هم میشه!

 

 

سطح ۲:

چِرت: در جاهایی از لباس مثل زیر یقه انگلیسی یا جاهایی که سه جاف دارد برشهای نیم سانتی می زنیم تا پارچه را به راحتی به رو برگردانیم و قلمبه نشود به اصطلاح می گوییم چرت می زنیم،اینم عکسش

اوزمان: گشاد کردن قسمتی از دامن،مثلا دامن فون شماره n را از پایین ساسون(پنس) 15 سانت اوزمان می دهیم یعنی 15سانت پایینش گشاد می شود.

سطح 1:

برای افراد چاق درز آستین را روی درز پهلو نمی گذاریم،چه کار می کنیم؟؟یک سانت جلوتر می گذاریم تا حرکت دست آسان باشد.در آستین همیشه گودی قسمت جلو بیشتر است،یعنی اگر نمی دانید این آستین جلو و پشتش کدام است،روی آستین طرفی ست که هلالش بیشتر است. ایرادهای حلقه آستین خیلی روی لباس تاثیر می گذارد.

سطح 3:

همه توضیحات ابتدایی رو گفتم تقریبا،تشریف بیارین سطح 2!البته قبلش یه امتحانی می گیرم.

خوب حالا خیاطی بسه،وای من امروز از 1 تا 4 بازی کردم، گیم زدیم دوبل،تک،دوبل تک...و خودمان را خفه کردیم ،این سولماز و سمیه با آن حرکتهای موزونشان سر هر امتیاز بی نهایت من را خنداندند،خیلی خوش گذشت!صبح هم خدمت استاد بودیم یه سری پرت و پلا فرمودند منهم گفتم باشه باشه و رفت تا بعد عید!راستی برای من سؤال است بعضی ها چگونه به درجه استادی می رسند؟؟از اول پروژه هر روز بیشتر ایمان پیدا می کنم بیسواد است!بیسواد نه اینکه کم سوادها!!بیـــــــــسوات!

 هان یک نکته دیگر:برای شام سرپایی یه غذا پیدا کردم،نان تست می خری،2 تا تخم مرغ و یه استکان شیر را هم می زنی ،نانها را یکی یکی در تخم مرغ می خوابانی و بعد سرخ می کنی!برای صبحانه هم وقتی بچه ها تخم مرغ نمی خورند خوب است.من که خیلی دوست داشتم،ایزابل چاقالو هم که همه چیز دوست دارد...

فعلا خداحافظ:)

چقدر حرف داشتم!

 

همینطور بی مقدمه پارچه را چهار لا می کنیم، به عرض گشادی آستین به عرض دور آستین و نسبت دور سینه، 20 تا 27سانت به طول قد آستین + پایین می آییم،5 یک مستطیل به دست می آید.

ترجمه اش می شود این شکل:

 

 

عکس بزرگ،

مقیاسهای دور سینه برای آستین:

  • اگر دور سینه 40 تا 44 سانت باشد، پارچه را به اندازۀ 20 سانت چهار لاتا می کنیم.
  • اگر دور سینه 45 تا 49 سانت باشد، پارچه را با اندازۀ 21 سانت چهارلا تا می کنیم.
  • اگر دور سینه 50 سانت باشد، پارچه را به اندازه 22 سانت چهارلا تا می کنیم.
  • برای دور سینه 50 سانت به بالا یک سری ریاضی بازی ست که اگر کسی خواست برایش ایمیل می کنم،  دور سینه بالاتر از 59 بر گشادی آستین مؤثر نیست، یعنی آخرین حد گشادی آستین برا خانمهای چاق 27 است.

از سمت چهار لای باز برای قوس آستین 13 تا 15 سانت پایین می رویم و قوس آستین را رسم می کنیم.

دور مچ +دو ازسمت راست علامت زده و از آنجا به زیر بغل وصل می کنیم.

 

 

 

این هم عکس بزرگ،

بعد ازبرش 4 لا را باز می کنیم، الان دارم فکر می کنم چرا 4 لا؟؟دولا هم برای یه آستین کافی بود!!آستین بعدی رو میشه از رو همین برید!کسی می دونه چرا؟

بعد از باز کردن از سمت راست آستین از نقطه زیر بغل 10 تا 12 سانت بالا می رویم، از همانجا قوس را 2 تا 4 سانت عقب می بریم(این همان گودی بیشتر جلوی حلقه آستین است،خط زیرین خط برش است.)

جواب اون چهارلا تا کردن رو نفهمیدم!اشکالی پیش نمیاد فقط دو تا آستین از پایین به هم چسبیده اند که جدا می کنیم...

اگر آستین نسبت به حلقه آستین تنگ باشد کمی از زیر آستین قیچی میکنیم(قوس را زیاد می کنیم)، گشاد هم باشد در قسمت سرشانه کمی چین خرد می دهیم(اصلشم همینه، همیشه بزرگتره!)

دوختش کاری نداره صاف می دوزین،معمولی!

 

 

پ.ن.1.یه نفر پیام گذاشته لباس دنباله دار آموزش بدم!!؟؟چی هست؟دامنی که پشتش بلنده؟لباس سیندرلاست؟شنله؟

 

پ.ن.2.یکی محض رضای خدا این الگوهارو بکشه تو دفترش دپرس شدم!!اصلاً کی بود گیر داده بود الگوی آستین رو یاد بدین؟؟

 

پ.ن.3.آرام عزیز،اینجا دنیای واقعی ست، با آدمهای واقعی، با اتفاقات واقعی!من هم عروسک نیستم مجری برنامه تلویزیون هم نیستم، بقیه را نمی دانم ولی من عادت ندارم درتوهم دست و پا بزنم، لبخندم حک نشده، حرفی نداشته باشم نمی نویسم، خیلی جاها را می خوانم و نظری به ذهنم نمی رسد، با کسی رودر بایستی ندارم، عصبانی هم می شوم از نظرات بی فکرو کلیشه ای!...پس همان خداحافظ!

 پ.ن.۴.اگر یک روز بهت گفتم از این کارت ناراحتم یا از فلان حرفت غصه م گرفته ،یعنی برام مهمی و دست خودم هم نیست!ولی اگه یه روز فقط ازت تعریف کردم و از درس و دانشگاه و کتابهایی که خوندم باهات حرف زدم،یعنی تو یه آدم معمولی شدی برام،جانی تو باید بفهمی اینو...یعنی دوست داشتم خودت می فهمیدی قبل اینکه بگم

 

سلام

برای پاکتی کردن آستین مانتو٬ کت یا پاچه شلوار توضیحی ندارم٬ همه مراحل رو عکس گرفتم و  گذاشتم.

این تا زدن با اتو الکی نیست، باید با متر و صابون علامت بزنید بعد روی خط اتو کنید، به جهت اتو زدن هم دقت کنید چرا که این کار ساده قابلیت آن را دارد که اعصاب یک هفته تان را به هم بریزد:

 

 

این‌ها همه پشت آستین است:

 

 

تای بعدی را که زدیم با سوزن ثابتش می کنیم٬ بعد پس دوزی می‌کنیم٬ پس‌دوزی یعنی دوختن طریف که نخ‌ها از پشت پارچه پیدا نباشند.

 

 

بعد از دوخت روی کار پاکتی می‌شود:

 

 

همچین از مد افتاده هم نیست این مدل سرآستین پاکتی٬ برای آستین‌های سه ربع و یا شلوار کوتاه٬مدل پاکتی زیباتر به نظر می‌رسد٬ مرحله سخت آستین دوم است که باید مثل آستین اول اتو زده شود٬ یک کار دقیق میلیمتری!

فعلاً که همین٬ شاید بعداً چیزی اضافه کردم٬ سؤالهایتان را ایمیل بزنیدنوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/٢/٢۳ توسط فرشید